Warstwa zatrzymująca ciepło - polar

Głównym zadaniem polara jest utrzymanie przy ciele człowieka jak największej ilości ciepła.
Tkanina ta zawiera małe komory, które zatrzymują ogrzane powietrze w sobie. Dzieje się tak, dzięki puszystej strukturze materiału i rurkowej budowie włosa.

Na rynku...
...dostępny jest materiał polarowy w trzech grubościach 100, 200 i 300. (Liczby te oznaczają przybliżoną wagę 1m2 materiału w gramach.) Polar 100 nadaje się na bieliznę, oraz lekkie wdzianka, a pozostałe grubości materiału nadają się do szycia odzieży pełniącej bezpośrednio rolę warstwy cieplnej.
Jedynymi firmami produkującymi polar dobrej jakości są Malden Mills - produkujący Polartec i, mniej popularny na naszym rynku, Pontetorto - ich polar nazywa się Tecnopile.

Właściwości dobrego polaru:
- korzystny stosunek wagi do właściwości termoizolacyjnych;
- posiadanie komór powietrznych zatrzymujących powietrze pomiędzy włóknami oraz wewnątrz nich;
- odpychające wodę (hydrofobowe) własności włókien, wchłaniają one tylko
- ok. 1% wody znajdującej się w komorach powietrznych - dzięki temu, nawet bardzo zmoczony polar po wyżęciu nie traci swych właściwości cieplnych i bardzo szybko schnie;
- materiał wydala na zewnątrz parę wodną;
- podczas używania materiał się nie mechaci;
Należy pamiętać o tym, że włókno polarowe doskonale się roztapia. Trzeba więc uważać podczas wszelkich prac przy ognisku.

Materiał Polartec najlepszej jakości...
...łatwo poznać, zarówno w beli, jak i w postaci gotowego wyrobu. Symbolem tej jakości są misie wszyte co kilka metrów w materiał i nieodzowne na metce uszytej z niego kurtki. W naszym kraju jednak można spotkać taki materiał niezmiernie rzadko. Polskie firmy szyjące polary sprowadzają najczęściej drugi gatunek materiału firmy Malden Mills.
Polar drugiego gatunku jest sprzedawany z fabryki taniej, po odrzuceniu przez kontrolę jakości - gdyż mechaci się, wypada mu włos itp. Może też być to, z naszego punktu widzenia całkiem dobry materiał. Przyczyną odrzucenia przez kontrolę jakości jest wtedy występowanie w beli materiału dziur i przetarć. Nie przeszkadzają one jednak w uszyciu z tego materiału całkiem dobrej kurtki. Dlatego też przy jej kupowaniu, dobrze jest, dokładnie się przyjrzeć materiałowi, z jakiego jest uszyta. Trzeba sprawdzić jakość włosa (musi być gęsty i nie może być położony) oraz obejrzeć metki. Oprócz firmowej, wewnątrz kurtki powinna być wszyta metka materiału (firmy Malden Mills albo Pontetorto).

Przede wszystkim nie należy kupować polarów na targowiskach.
Ilość oferowanych tu "podróbek" jest największa, ale oczywiście nie jest to jedyne miejsce, w którym można się na nie natknąć. Dość łatwo jest nie zamierzenie kupić kurtkę z np. termoweluru - polskiej podróbki polaru.

Na rynku pojawiły się różne ulepszenia i dodatki...
...zabezpieczające użytkownika polara przed wiatrem, deszczem, jak również ulepszające jego termoaktywne lub mechaniczne właściwości:

Bipolar - jest nowszym wynalazkiem firmy Malden Mills. Jest to zwykły Polartec w wersji udoskonalonej. Ma on, według danych z katalogu firmy, o 10 - 15% lepszą izolację termiczną, większą o 30 - 40 % zdolność do usuwania wilgoci na zewnątrz, oraz skrócony o 20% czas schnięcia.

Windstopper firmy Gore i Windbloc Malden Mills'a - to nazwy określające w przybliżeniu podobne polary nieprzewiewne. Chronią one turystę przed nawet dość silnym wiatrem. Dzieje się tak za sprawą membrany znajdującej się we wnętrzu tkaniny. Powoduje ona również zwiększenie właściwości wodoodpornych tkaniny. Z doświadczeń wynika, że Windstopper potrafi wytrzymać ponad godzinę deszczu, pod warunkiem, że nie będzie on bardzo intensywny. Windstopper czy Windbloc można odróżnić od klasycznego Polartecu dość łatwo. Materiał ten ma bowiem krótszy włos, jest mniej elastyczny i jakby twardszy w dotyku.

DWR - jest to warstwa hydrofobowa, którą powleka się materiał polarowy, by zwiększyć jego nieprzemakalność. Kropla spadająca na tak i polar zachowuje się podobnie jak na patelni teflonowej - spływa, nie zatrzymując się. Nie należy jednak myśleć, że tak zaimpregnowany polar uchroni nas przed deszczem tak samo skutecznie jak kurtka nieprzemakalna. Niezbyt intensywne pady przelotne - to jedyne, których nie należy się bać posiadając impregnację DWR.

Połączenia z innymi materiałami - stosowane są najczęściej w celu polepszenia wytrzymałości mechanicznej odzieży polarowej. Wiele firm stosuje wzmocnienia miejsc o dużym zagrożeniu przetarciem, nylonem albo cordurą. Takie wzmocnienie może być przydatne w niektórych sytuacjach, gdy polar narażony jest na częsty kontakt np. ze skałą. W warunkach turystyki trekkingowej zalety wzmocnień umniejszone bywają często przez wydłużenie czasu schnięcia odzieży, a co za tym idzie obniżenia jej właściwości cieplnych. Na których może nam w niektórych sytuacjach najbardziej zależeć.

Pranie polarów jest czynnością wymagającą uwagi.
Jeżeli tylko ma on zyskując czystość nie stracić swych właściwości. Tego typu tkaniny należy prać w temperaturach nie wyższych niż 40oC. Proszek nie powinien zawierać wybielaczy i zmiękczaczy wody, nie powinno się też płukać w płynach zmiękczających, może to pogorszyć właściwości termoaktywne materiału. Nie należy go również odwirowywać, gdyż w ten sposób powoduje się jego zbicie, pogarszając w ten sposób właściwości cieplne.
 

ostatnia modyfikacja 20.11.98
tekst: Joasia Adamczyk
ilustracje: Jan St. Baran
Tekst pochodzi ze strony Beskidzkiego Traktu
Tags: