Bielizna termoaktywna

Uważa się ją za nieodzowny element całego termoaktywnego systemu ubierania.
Odprowadza ona nadmiar produkowanego przez organizm, podczas wysiłku, potu. Jednocześnie przeciwdziała ona nadmiernym stratom ciepła, które zawsze są związane z odprowadzaniem pary wodnej.

Różnice pomiędzy bielizną termoaktywną, a bawełnianą są naprawdę istotne.
Proponuję  porównać oba rodzaje bielizny w ostrym marszu pod górę z plecakiem. Bielizna bawełniana przyklei nam się do ciała, a po zdjęciu plecaka poczujemy nadmierne zimno, które we wszelkich warunkach pogodowych, nie będzie dla naszego ciała przyjemne ani zdrowe. W bieliźnie termoaktywnej nie będziemy mieli takiego uczucia. Różnica ta ma związek z hydrofilnymi właściwościami bawełny, która pochłania dużo więcej wody niż tkanina termoaktywna, a niewiele odprowadza.

Najpopularniejszymi materiałami używanymi do szycia bielizny...
...są Rhovyl i polar 100.  Dość dobra do tego celu jest również wełna, ma ona jednak dłuższy czas schnięcia i raczej nie nadaje się do ciężkich marszów z plecakiem.

Rhovyl...
...jest włóknem kanalikowym, taka struktura decyduje o termoaktywnym działaniu materiału. Wilgoć jest usuwana na zewnątrz dzięki kanalikom we włóknach, w wyniku działania sił kapilarnych (zasysania wilgoci). Materiał ten produkowany jest w dwóch odmianach: Rhovyl'On - o mniejszej chłonności, lecz schnący ok. 66% szybciej od RhovyluUp, oraz Rhovyl'Up - przeznaczony do większych wysiłków, o chłonności wyższej o ok. 70% od RhovyluOn. Pierwszy z nich przeznaczony jest do warunków zimowych i jesienno-wiosennych, a drugi na cieplejsze dni. Podstawową wadą bielizny z Rhovyl-u jest szybkie mechacenie. Nie ma to jednak wpływu na właściwości materiału.

Bielizna termoaktywna traci swoje właściwości pod wpływem brudu.
Należy o tym pamiętać. Wszelkie tkaniny oddychające, używane w charakterze bielizny, dobrze jest stosunkowo często przepierać (choćby tylko płucząc w wodzie). Skłania do tego również nieciekawy zapach jakiś czas używanego Rhovyl-u.

Rhovyl powinien najbardziej przylegać do ciała.
Jeżeli chcesz  maksymalnie wykorzystać jego zdolności. (Nie oznacza to, ze ma być ciasny!) Wtedy transport wody na zewnątrz uruchamia się natychmiast po jej pojawieniu się na skórze. Kupując, warto bieliznę przymierzyć tak, by na pewno pasowała do naszych kształtów. W dobrych sklepach turystycznych zawsze jest taka możliwość.

ostatnia modyfikacja 20.11.98
tekst: Joasia Adamczyk
Tekst pochodzi ze strony Beskidzkiego Traktu
Tags: