Porady - inne

Jest to cienka metalizowana płachta z tworzywa sztucznego. Używana jest w ratownictwie, przez turystów i wspinaczy w sytuacjach awaryjnych lub w warunkach ekstremalnych, do poprawienia komfortu termicznego.

Główną cechą folii NRC jest - przy stosunkowo małych wymiarach - możliwość bardzo sprawnego izolowania termicznego, okrytego nią człowieka. Dzieje się tak, za sprawą odbijania promieniowania cieplnego, przez błyszczącą powierzchnię folii (do wewnątrz lub na zewnątrz).

Istnieją folie:
- srebrno-srebrne - wyłącznie na zimę i przeciw wychłodzeniom;
- srebrno-złote (lub błyszcząco-matowe) - stosowane zimą i latem, przeciw wychłodzeniom i przegrzaniom.

ZASTOSOWANIE:
Poszkodowanego, w stosunku do którego zachodzi obawa wychłodzenia organizmu lub osobę, która chce uchronić się przed stratami ciepła, zawija się w folię NRC, stroną srebrną do ciała. Dzięki temu jego własne ciepło jest kumulowane, a dodatkowo chroniony jest on przed wiatrem i wodą.
W warunkach letnich postępuje się odwrotnie. Srebrna powłoka folii (umieszczona na zewnątrz), powoduje odbijanie promieni słonecznych, izolując organizm od ich ciepła. Dodatkowo złota strona folii, wspomaga wypromieniowywanie na zewnątrz własnego ciepła organizmu.

W sklepach nabyć można (za ok. 10-25 zł):
- tańsze folie tzw. jednorazowe - mniej trwałe, cieńsze;
- ok. dwa razy droższe grubsze i bardziej trwałe folie wielorazowe.

Z racji stosunkowo niskiej ceny i dostępności obecnie folia NRC jest używana coraz powszechniej nie tylko w sytuacjach zagrożenia. Osoby planujące działania w warunkach zimowych i podobnych powinny ją traktować jako obowiązkowy element wyposażenia osobistego.

ostatnia modyfikacja 5.01.98
tekst: Jan St. Baran
Tekst pochodzi ze strony Beskidzkiego Traktu

Tags: