Tatarski All-inclusive! Kulturowy obóz wolontariacki nad Bugiem

Wakacje z dziedzictwem tatarów polskich w wersji all-inclusive!

 3-10 sierpnia 2018

Jest takie miejsce na wschodzie Polski, które wciąż pamięta liczną niegdyś społeczność polskich Tatarów. Byli oni potomkami uciekinierów ze Złotej Ordy, szukających schronienia u kniaziów Litewskich. Z biegiem czasu stali się oni obywatelami Rzeczpospolitej, nieraz dowodząc swojego przywiązania do Ojczyzny na polu kolejnych bitew a później zrywów niepodległościowych. Wśród znamienitych przedstawicieli społeczności tatarskiej w Polsce znajdziemy pisarzy, oficerów, naukowców. Potomkiem Tatarów był również sam Henryk Sienkiewicz! 

Wraz z upływem czasu i procesami asymilacyjnymi społeczność tatarska prawie zanikła, pozostawiając po sobie materialne dowód swojego istnienia – cmentarze. Najstarszy z nich – w Zastawku – pozostaje od wielu lat zarośnięty, co uniemożliwia jego eksplorację a tym samym dostrzeżenie niezwykłej wartości kulturowej jakiej w sobie kryje.

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich, w kooperacji z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego, serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w niezwykłym wyjeździe poświęconym ratowaniu dziedzictwa tatarów polskich. Naszym celem jest uporządkowanie terenu cmentarza tatarskiego w Zastawku k. Terespola z porastających ten obszar samosiejek oraz niskich krzewów. Dzięki takiemu działaniu, przygotujemy front robót dla konserwatorów zabytków, a także udostępnimy teren dla zwiedzających.

zastawek

W programie wyjazdu, prócz prac porządkowych planowane są wykłady dotyczące kultury tatarskiej, warsztaty z tatarskiej epigrafiki a także z zakresu konserwacji zabytków. Dodatkowo planowane są piesze wycieczki w malownicze tereny położone nad zakolami Bugu.

Szczegóły:

NID

Uczestnicy zakwalifikowani na wyjazd, nie ponoszą żadnych kosztów pobytu. Obóz wolontariacki finansowany jest ze środków własnych Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, oraz ze środków programu Wolontariat dla Dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Z tych funduszy pokrywany jest: przejazd, wyżywienie, noclegi w agroturystyce, atrakcje, sprzęt do pracy, ubezpieczenie. Należy przewidzieć drobne kieszonkowe na własne cele.

Opis Organizatorów:

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego powstała w 2012 roku. Od tamtej pory prowadzi prace restauratorsko-konserwatorskie w Polsce i zagranicą, m.in. na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie (Ukraina), w Kolegiacie Świętego Wawrzyńca w Żółkwi (Ukraina) oraz na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Oprócz prac konserwatorskich Fundacja prowadzi także projekty wolontariackie i edukacyjne. Więcej na www.dziedzictwo.org

FDK

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie od ponad 60 lat aktywnie włącza się w popularyzowanie wiedzy o wielokulturowości Rzeczpospolitej Polskiej. Na swoim koncie ma wiele publikacji etnograficznych oraz działań edukacyjnych. Główną gałęzią działalności są usługi przewodnickie w obszarze Beskidów świadczone na zasadzie non-profit. Organizacja cechuje się dużą wrażliwością na kwestie różnorodności kulturowej, pokazując je jako wartość godną zachowania i pielęgnowania.

skpb

Cel wyjazdu:

Celem obozu jest uporządkowanie terenu zabytkowego cmentarza tatarskiego w Zastawku. Na dzień dzisiejszy jest on porośnięty gęstymi krzakami oraz drzewami-samosiejkami które są niebezpieczne dla zabytkowych nagrobków. Naszym celem będzie usunięcie tego typu narośli, umożliwiając tym samym przystąpienie do prac konserwatorom dzieł sztuki. Dodatkowo, uporządkowanie cmentarza pozytywnie wpłynie na dostępność tego terenu dla turystów.

zast

Miejsce pracy:

Zastawek k. Terespola jest wsią położoną we powiecie bialskim na terenie województwa lubelskiego. We wsi znajduje się zabytkowy cmentarz tatarski – mizar. Na płytach nagrobnych znajdują się  charakterystyczne półksiężyce oraz napisy w językach polskim, arabskim oraz rosyjskim. Najstarsze nagrobki datowane są na początek XVIII wieku, co czyni ten cmentarz najstarszym tatarskim miejscem pochówku w Polsce. Mapa: https://goo.gl/maps/3QxSsJED9qj

Miejsce zakwaterowania:

Uczestnicy wyjazdu zostaną zakwaterowani w malowniczym gospodarstwie agroturystycznym Bużny Szlak we wsi Krzyczew 44. Od gospodarstwa do rzeki Bug jest nie więcej niż 2 minuty. W samej wsi znajduje się zabytkowy XVII wieczny kościół. Do dyspozycji uczestników wyjazdu będzie miejsce ogniskowe, grill ogrodowy, sprzęty sportowe, przestrzeń wspólna oraz kuchnia. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w dwóch drewnianych domkach. Codziennie zorganizowany będzie dojazd uczestników na cmentarz w Zastawku oraz z powrotem. Więcej informacji odnośnie miejsca zakwaterowania: http://www.buznyszlak.pl/

Wyżywienie:

Podczas wyjazdu uczestnicy będą przygotowywać śniadania oraz kolacje z zapewnionych przez organizatora produktów, tymczasem obiady będą dostarczane przez firmę zewnętrzną z Terespola. Jest możliwość zapewnienia wegetariańskiego wyżywienia.

Wymagania:

Głównym wymaganiem stawianym przez organizatorów jest dobra kondycja fizyczna, umożliwiająca sześciodniową pracę fizyczną po ok. 5 godzin dziennie. Dodatkowo, uczestnik musi charakteryzować się umiejętnością pracy w grupie oraz być otwartym na poznawanie nowych kultur.

dadsa

Zapisy:

Poprzez formularz: https://goo.gl/forms/e5FNCJWpRkavCbHu2
Organizator zastrzega sobie prawo do przyjęcia lub odrzucenia kandydatów na wyjazd podania powodu. Termin zgłoszeń na obóz upływa w piątek 27go lipca o 22:00.

!!! ZOSTAŁO OSTATNIE MIEJSCE !!!

Prowadzący wyjazd:

Daniel Potkański, przewodnik SKPB Warszawa z blachą 691. Koordynator Projektów w Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Pasjonat zaniedbanych miejsc pamięci oraz słowackiej kofoli.

Więcej informacji:

Daniel Potkański, tel: 607 062 007, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.facebook.com/events/224562111524475/

 

2 - dniowy wyjazd w Beskid Wyspowy – Chała na Wyspach!

Termin: 27-29.07.2018

Wyjazd: piątek ok. godz. 23, Powrót: niedziela ok. 22:10

Koszt: 195 zł (w tym koszt noclegu i transportu)

Prowadzący: Ania Zając i Magdalena Kowalska

Charakter trasy: piesza, bazowa

Dla kogo: dla wszystkich, poszukających opalającej się Chały! W sobotę planujemy przejść ok. 26 GOT, czyli 7,5 h marszu, natomiast w niedzielę ok. 17 GOT.

Zarys trasy:

Piątek: zbiórka o 23:20, dojazd do Tymbarku

Sobota: Tymbark –  Łopień – przełęcz E. Rydza-Śmigłego – Mogielica – Krzystonów – Baza Namiotowa SKPB Katowice "Polana Wały"

Niedziela: „Polana Wały” – Jasień – Ostra – Mszana Dolna

O wyjeździe:

Ci, co czekają, niech nie tracą nadziei, a Ci, co nie znają, niech czytają.

Chała, po poprzednich wyprawach, wyłoniła się z wakacyjnych czeluści i udała się na Wyspy… Ponieważ jak każda przyzwoita Chała, najlepiej czuje się w duecie z Masłem, nie chce się dać łatwo przyłapać podczas urlopu. Stworzy dla śmiałych poszukiwaczy taką szansę tylko podczas dwóch wyjątkowych dni. Podsunęła kilka wskazówek, które mogą ułatwić Jej lokalizację:

- na „jodłowej górze” sprawdzi podpis na swoim kapslu

- sprawdzi wynik podniesienia Łopienia do sześcianu licząc na odkopanie skarbu zbójników

- zamiast na rydza śmignie spotkać pokolenia

- popatrzy z góry z najwyższego miejsca w okolicy (1170 m n.p.m.), a na polanie o stu morgach, może i Małą Fatrę wypatrzy

- o zmroku napije się herbaty z wysłannikami z Katowic

-  wyskoczy na trzeciego (1062 m n.p.m.) zwabiona widokiem Tatr

- sprawdzi, czy zakuci w zbroję rycerze są gotowi ratować świat

- prawdopodobnie będzie chciała czmychnąć dalej w Beskid koleją transwersalną

Ostatnie spotkanie z Chałą nie zawiodło dzielnych poszukiwaczy – mimo, że w przypływie zimna i złości schowała wieżę widokową na Baraniej Górze ⯑ Po raz kolejny nie wiadomo, w którym momencie weźmie nas z zaskoczenia!

Uwaga: Zgłoszenie się na wyjazd lub udział w wyjeździe jest jednoznaczne z oświadczeniem o zapoznaniu i akceptacji Regulaminu wyjazdów organizowanych przez SKPB Warszawa, dostępnym na stronie internetowej SKPB Warszawa www.skpb.waw.pl  Ponadto nie zapewniamy ubezpieczenia, polecamy załatwienie we własnym zakresie.

Zapisy przez formularz: Zapisy już tylko na listę rezerwową!

FormularzBeskid Wyspowy a2

Mogielica Polana Stumorgi Kopiowanie

 

W razie pytań:

Ania Zając anna.a.zajac[chała]gmail.com

Magdalena Kowalska mmalinosia[chała]o2.pl

Zapraszamy – my

12801340 10156661311190249 6194878715869543412 n

Archiwum bardzo prywatne :)

9-dniowy wyjazd na Ukrainę "Huculskie Alpy"

Czarnohora

Wybieramy się tam, gdzie (choć to nadal Beskidy) głowa wędrowca nieco wystaje ponad krzaki i można pozachwycać się widokiem.

W pasma mało jeszcze zadeptane, chyba że kopytami huculskich podopiecznych. Zobaczymy, jak daleko kiedyś sięgała Polska, gdzie w Czarnohorze można spotkać białego słonia, i czy jezioro Niesamowite na prawdę jest takie niesamowite.

Nasza filozofia jest taka, że jak idziemy, to idziemy, a jak leżymy, to leżymy. Z konsekwencją i należytą intensywnością. Marudy niech zostaną w domu!

Czytaj więcej...

10-dniowy wyjazd do Bułgarii "Góry pełne wody"

riła jeziora

Wygląda na to, że spotkania z wodą nie uda nam się uniknąć (zresztą, kto by chciał unikać w lipcowym słońcu!). Każde z trzech pasm, które planujemy odwiedzić, nosi w swojej nazwie 

jakiś ślad obecności tego żywiołu. Riła to podobno góry pełne wody, nasiąknięte nią jak gąbka, o mnóstwie jezior i leśnych źródeł. Piryn swoją nazwę zawdzięcza starosłowiańskiemu bogowi grzmotów i piorunów. W Rodopach płynie podobno rdzawa woda... brr (tak mówią legendy z prastarej księgi Wikipedii).

Wyruszamy więc na wędrówkę, na której napitków ani ochłody nie zabraknie. Chodźcie z nami!

Nasza filozofia jest taka, że jak idziemy, to idziemy, a jak leżymy, to leżymy. Z konsekwencją i należytą intensywnością. Marudy niech zostaną w domu! 

Czytaj więcej...

7 dni w Norwegii - dookoła Lysefjorden

Lysefiorden to miejsce, gdzie znajdują się jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Norwegii: Kjerag i Preikestolen. Zwykle wycieczki przyjeżdżają na parking oddalony o 3km od słynnej skały do której spacerują turyści. My podejdziemy do tematu trochę inaczej.  Spędzimy tydzień na wędrówce wzdłuż zapierającego dech w piersiach fiordu, niosąc na plecach cały ekwipunek i jedzenie.  Będziemy spać w namiotach nad pięknymi małymi jeziorkami rozsianymi po płaskowyżu dookoła fiordu. Będziemy podziwiać góry, które już kilka kilometrów od głównych atrakcji nie są  zatłoczone.  Na Preikestolen i Kjerag też pójdziemy, ale zrobimy to o świcie, dzięki czemu będziemy mieć wielkie skały tylko dla siebie.

Czytaj więcej...

8 - dniowy wyjazd namiotowy do Hiszpanii – „¡Vamos Amigos!”

8 - dniowy wyjazd namiotowy do Hiszpanii – „¡Vamos Amigos!”

Miejsce: Hiszpania, Picos de Europa

Termin: 19.08. – 26.08.2018
Wyjazd: 19.08  rano
Powrót: 26.08 przed północą
Koszt: około 1800zł (przelot, przejazdy, większość wyżywienia, nocleg w cywilizacji). Podana kwota nie obejmuje ubezpieczenia, którego wymagamy.

Zapisy:  już tylko na listę rezerwową

Czytaj więcej...

Mniejszym butem po Bieszczadach, czyli rodzinny obóz półwędrowny

domino

Jeśli masz dziecko w wieku co najmniej 8-9 lat i chcesz "zarazić je" górami, albo szukasz pretekstu, zeby je tam zabrać - jedź z nami. Po raz kolejny zapraszam na rodzinny obóz półwędrowny. Nie będzie bardzo ciężko, za to gwarantuję oderwanie się od codzienności. Śpimy w namiotach (planuję noclegi w bazie studenckiej, może coś w stodole, ewentualnie schronisko). Namioty przewieziemy raz lub dwa samochodami. Planowane trasy: 10 do 15 GOTów dziennie (odpowiednik 10-15 km, wliczając w to przewyższenia). Ze względu na ten plan dzieci ponizej 8 lat nie bierzemy na dzienną trasę.



Planowany termin: 18. 08 wieczorem - 24.08. Dojazd we własnym zakresie.

Miejsce: prawdopodobnie zachodnia część polskich Bieszczadów i wschodnia część Beskidu Niskiego, z zahaczeniem o Słowację (przejazd kolejką do muzeum Andy Warhola w Medzilaborcach).

Koszt: 480 zł (inaczej ok. 70 zł dziennie, gdyby ktos chciał pojechać na krótszy okres)

Wyżywienie: gotujemy na ognisku. Jak bedziemy mieli dość, moze się uda kogos przekonać, żeby nam coś ugotował (np. panią w barze).

Sprzęt: pełen spis rzeczy do zabrania prześlę zapisanym uczestnikom.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (bezpośrednio do prowadzącej)

Zgłoszenie się na wyjazd lub udział w wyjeździe jest jednoznaczne z oświadczeniem o zapoznaniu i akceptacji Regulaminu wyjazdów organizowanych przez SKPB Warszawa, dostępnym na stronie internetowej SKPB Warszawa www.skpb.waw.pl

4-dniowy wyjazd w Beskid Żywiecki "Żywiecki last minute"

Nie masz jeszcze planów na długi weekend? Chcesz pojechać w góry? Mamy dla Ciebie propozycję!

Wypijemy kawę w Żywcu i zobaczymy schrony w Węgierskiej Górce. Zajrzymy do Jaskini w Boraczej, będziemy wylegiwać się na halach Worka Raczańskiego. A przede wszystkim - będziemy chodzić po pięknym, wiosennym Beskidzie Żywieckim

Czytaj więcej...

"Rodzice, zostańcie w domu" czyli obóz wędrowny dla nastolatków

Górskie wędrowanie po Beskidach dla młodzieży. Jeśli masz 13-17 lat i chcesz totalnie odpocząć od szkoły, popatrzeć na ten świat z góry, powłóczyć się po bezdrożach - zapraszam. Będziemy spać w schroniskach, bazach studenckich i chatkach. Część posiłków ugotujemy na ognisku. Jedzenie będziemy zwykle nosić na własnych plecach, podobnie jak śpiwory i gar na ognisko. Zobaczycie, że chodzenie po górach uzależnia i wciąga.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka w Żywieckim MTB only, JEA!

Charakter trasy:

Żywiecki MTB 2018.1

4 dniowy obóz rowerowy z bazą w Korbielowie – wypady jednodniowe z małym plecakiem po Beskidzie Żywieckim i możliwą wizytą na Słowacji, pętle 35-80km, przewyższenia 1300-2800m. Jeździmy MTB/Enduro/JEA! Asfalt to złooo..  Zapisy do 24.05.2018 do 23:59.

Termin:

Wyjazd z Warszawy ok  18/19:00 w środę 30.05.2018
Powrót do Warszawy na ok 22/23:00 w niedzielę 3.06.2018

Czytaj więcej...

4-dniowy wyjazd w Gorgany: "Wysoka, Durna i Buc"

Miejsce: Ukraina, Gorgany.IMG 3658

Termin: 31.05. - 03.06.2018. Wyjazd 30.05 późnym wieczorem z Warszawy, powrót 04.06. nad ranem do Warszawy.

Koszt: około 350 zł + ubezpieczenie (we własnym zakresie).

Trasa: Osmołoda-Wysoka-widok na Buca-Sywula-Przełęcz Legionów-Durna-Rafajłowa.

Charakter wyjazdu: wędrowny, namiotowy (nie trzeba mieć własnego namiotu).

 

 

Czytaj więcej...

16-dniowy wyjazd namiotowy do Armenii i Gruzji "Szlakiem kolendry"

Kaukaz to niesłychanie zróżnicowany region – w samej Gruzji można zaobserwować prawie że wilgotne lasy równikowe, by potem przeskoczyć na pustynię lub w surowe warunki wysokogórskie. Zjazd z 35 stopni w Tbilisi do 0 pod Kazbegiem? Żaden problem. Armenia jest bardziej nawet egzotyczna, osnuta starożytną tajemnicą, spokojem i jeszcze nie zjechanym przez turystów krajobrazem płaskowyżu poprzecinanego wysokimi górami wraz z ogromnym okiem Jeziora Sewan. Wszystkie kraje Kaukazu łączy kolendra – zioło o intensywnym smaku, dodawanym praktycznie do każdej potrawy.

LISTA REZERWOWA!

Kazbek fo. O. Drewnowska MAŁY

Czytaj więcej...

10-dniowy wyjazd do Macedonii “Голем одмор во Македонија”

Czy odwiedziliście kiedyś miejsce, którego nie ma? Na naszej trasie macie niepowtarzalną okazję spędzić trochę czasu w zagadkowym miejscu znanym nam jako Macedonia. Zapraszamy więc Was na goljam odmor vo Makedonija, czyli wielkie wakacje w państwie, które pod taką nazwą oficjalnie nie istnieje. Wejdziemy na Korab (2764m n.p.m.), który należy do Korony Europy, pokręcimy się wokół pozostałych 52 szczytów, których wysokość przekracza 2000m i odkryjemy jeszcze wiele miejsc o ile, oczywiście, istnieją. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

9 - dniowy wyjazd namiotowy na Ukrainę – „Pajdziom ku połoninom...”

Miejsce: Ukraina, Świdowiec, Połonina Krasna, Połonina Borżawska
Termin:
22.06. - 01.07.2018
Wyjazd:
22.06 wyjazd około godziny 16:00 z Warszawy
Powrót:
nad ranem 01.07. do Warszawy
Koszt:
około 700 zł (przejazdy, większość wyżywienia, nocleg w cywilizacji)
Liczba miejsc:
maksymalnie 10 uczestników.
Zapisy: formularz zapisów
Prowadzący:
Ewa Czupta (Cynamon), Magdalena Kowalska (Kardamon).

Czytaj więcej...

11 - dniowy wyjazd w Apeniny Środkowe “LA GRANDE BELLEZZA”

“La vostra Italia è una terra di culti antichi ricca di forze naturali e soprannaturali e quindi ognuno ne sente l'influenza. Del resto, chi cerca Dio Io trova dove vuole.”  

La Dolce Vita

 

Charakter trasy:

Namiotowa, piesza


Termin:

9-19 sierpnia

UWAGA! Zastrzegamy możliwość zmiany terminu trasy (o 1 – 2 dni) w zależności od kosztu biletów lotniczych.


Dla kogo:

Dla ludzi z doświadczeniem wysokogórskim, obytych z wielodniowymi wędrówkami z pełnym plecakiem, w których żyłach płynie włoskie espresso, a do pasty nie dodają ketchupu.

Czytaj więcej...