A nagy expedíció

Niespełna 20 mil w kierunku dél od Beskidu Niskiego rozciąga się tajemnicza kraina nazywana Zempléni-hegység, o której J.R.R. Tolkien wspominał w pierwotnej wersji swojej "Geografii Śródziemia". Aby dostać się do niej trzeba pokonać niebosiężne szczyty, sięgające prawie 900 m n.p.m., uważając, aby ominąć orków pilnujących granicy. Kraina ta usiana jest górami pochodzenia wulkanicznego, porośniętymi gęstym lasem bukowym, być może zamieszkanym przez entów.

DRUŻYNA:   A nagy expedíció
CHARAKTER TRASY: 
namiotowa, węgierska w Zempléni-hegység
TERMIN:  24.04 - 4.05.2010 r.
PROWADZĄCY:  Mariusz Pietrzak vel. "Dzidek" i Maciek Florek 

Czytaj więcej...

Gotuj z Sauronem

Nieznanym dotąd epizodem z życia J.R.R. Tolkiena, a odkrytym ostatnio przez przypadek w archiwum IPN, jest jego pobyt na terenie Beskidu Niskiego w 1917 roku.

Wykonywał wtedy tajną misję, której celem było zdobycie planów Dzidy Laserowej z jeszcze tajniejszego niemieckiego laboratorium na zamku w Zborovie. Swoje wspomnienia z tamtego okresu Tolkien opisał w książce Gotuj z Sauronem, co w języku elfów znaczy już nigdy więcej nie tknę tej mielonki

Tytuł ten świetnie pasuje także do tej trasy, gdyż nawet nie spróbujecie na niej tradycyjnego "pawia". Wręcz przeciwnie, przyrządzimy potrawy o których Wam się nawet nie śniło. W planach mamy również nietypowe atrakcje, takie jak regeneracyjną kąpiel w basenie czy nocleg na zamku w którym straszy. A poza tym standard: piękne krajobrazy, dzika wiosenna przyroda, beskidzkie cerkiewki i dobra zabawa.

Zapraszamy! Będzie epicko, a przede wszystkim smacznie.

Czytaj więcej...

Spróbuj za Pagórkiem albo po drugiej stronie Wody

My tu jesteśmy naród prosty i spokojny, nie potrzeba nam przygód. Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.

... nieprzyjemności mogą się pojawić za każdym Pagórkiem, spokoju nie zaznacie, brak hobbickich wygód gwarantowany, ale spróbujemy zdążyć na obiad...

Ewa i Siarek

Czytaj więcej...

Czyli tam i z powrotem

?A droga wiedzie w przód i w przód
Choć zaczęła się tuż za progiem ?
I w dal przede mną mknie na wschód,
A ja wciąż za nią ? tak jak mogę...
Skorymi stopy za nią w ślad ?
Aż w szerszą się rozpłynie drogę,
Gdzie strumień licznych dróg już wpadł...
A potem dokąd? ? rzec nie mogę.?

Tym razem wybieramy się w Beskid Niski śladami Bilba? No dobra, może nie dokładnie jego śladami i nie będziemy szukali pierścionków czy innych kosztowności (ale jak znajdziemy, to nie omieszkamy wziąć), ale nie da się ukryć, że nasza trasa bardzo przypomina wyprawę Bilba. Będą przygody (a wiadomo, że ?to znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.?), ogniska, wieczorne opowieści i poranna proza życia, łąki i lasy, trochę gór, a także drogi i ścieżki, nocna włóczęga i Ostatni Przyjazny Dom. A w tym wszystkim postaramy się nie spóźnić na obiad. I pewnie będzie coś jeszcze, ale tego nie wiemy, bo wiadomo ? przygody?

"? Dzień dobry ? powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. ? Co chcesz przez to powiedzieć? ? spytał.
? Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?
? Wszystko naraz ? rzekł Bilbo. ? A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest (?)? pójść w góry!

Czytaj więcej...

Słońce wschodzi raz na dzień

Już w starożytności filozofowie zauważyli, że słońce wschodzi raz na dzień. Również teorie współczesne zdają się podążać za tym prądem umysłowym. Naszym zdaniem w Polskich Karpatach zostało to już udowodnione, za to na Słowacji? Tak, sprawdzimy czy tak samo dzieje się u naszych sąsiadów.

Wyruszymy z Barwinka, by zaraz znaleźć się po południowej stronie Karpat, tam obejrzymy jużno-łemkowskie cerkwie, klasyczne słowackie PGR-ery, czołgi i inne rekwizyty związane z Bitwą Dukielską. Jako, że będziemy w górach, zdobędziemy słynne szczyty Laboreckiej Vrchoviny jak np. Kozia Brada. (wejście drogą południowozachodnią), Pacutova (droga zachodnia) i wiele innych nie mniej znanych. Dzięki dobrej pogodzie (którą też zaplanowaliśmy) noclegi będą bardzo romantyczne.

Dodatkowe atrakcje: jeden z przewodników oferuje naukę żonglowania 3 i 4 piłeczkami, a sam nauczy się chętnie tej sztuki z 5. Odpowiedni sprzęt do nauki zapewniamy w ramach wpisowego.

Zapraszamy Darek i Stasiek

Czytaj więcej...

Jarem, lasem - z Lego-lasem

Podróż będzie krótka. Ale starczy czasu na dzikie ostępy i prastare trakty. I jar z pewnością jakiś się znajdzie, choć zapewne nie Helmowy. Zobaczymy, gdzie z ziemi wydobywano skalny olej, a gdzie szukać należy wejść do podziemnych miast. Opowiemy, do jakich zamków wiodły tajemne korytarze. I jak okrutnych władców można tam było spotkać. 

Czytaj więcej...

Nie martw się, Frodo

(Frodo otrzymuje pierścień od Bilbo, ale Bilbo odchodzi, wiec Frodo się martwi. Gandalf go pociesza, nie martw się Frodo)

Nie martw się, Frodo, że nie masz namiotu,
drużyna pierścienia nie czai kłopotu!
W chatkach schronienie znajdzie ta kompania,
w strumieniach gotowi na szczyptę pluskania.
Ognisko i klimat to nasza dewiza,
Nie martw się, Frodo, fajny będzie biwak :)
Stodoła czasem odpali nam siana,
i tak się kroi impreza wyjechana ;)

Czytaj więcej...

Lord of the rings: RELOADED

White Pictures & Ekodarek ProductionsWhite Pictures & Ekodarek Productions zapraszają do wzięcia udziału w nowej polskiej SUPER!!!produkcji. Film opowiadać będzie o losach Drużyny Pierścienia z perspektywy Hobbitow próbujących odnaleźć się w nowych, nieznanych realiach Świata BezKitu NISKIego. Głównym motywem filmu jest droga, ktorą bohaterowie muszą przebyć, aby zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem.

Zdjęcia do filmu będą realizowane w różnych sceneriach karpackich i z tego tez powodu będziemy czesto zmieniać plany filmowe. Grafik jest dosyć napięty, ale nawet jeśli nie możesz pojawić się na cały czas kręcenia zdjęć, masz szansę na rolę epizodyczną. I tak odwiedzimy kolejno:

Czytaj więcej...

Pierścień Czarnej Kropki


Poszukujemy zaginionego Pierścienia Czarnej Kropki. Słynny Pierścień znany jest z magicznych mocy. Podobno po założeniu go na palec rowery same wjeżdżają pod górkę, a sakwy stają się dwa razy lżejsze i bardziej pojemne.

Nasze bicykle będą poruszać się prędkością umożliwiającą dostrzeżenie cennych wskazówek (czy to będzie ukwiecona łąka, czy zalesiony pagórek nie możemy przegapić żadnego szczegółu). Dziennie pokonamy około 60 km, czyli cztery godziny jazdy tempem 15 km/h lub nieco dłużej - wolniejszym. Jeździmy z sakwami, po drogach raczej mało uczęszczanych. Nasza trasa obejmie pogórze Strzyżowskie, Beskid Niski oraz Słowacki Spisz, Tatry, Orawę). Wycieczka jest bardzo różnorodna ? zobaczymy bunkry, zamki, kościoły (również wpisane na listę UNESCO), cerkwie,  jaskinie, winnicę, skanseny i wiele, wiele innych atrakcji. Na trasie będą również męczące podjazdy. Dowiemy się również o czym myśli Janosik. Kilka przykładowych zdjęć z Internetu, tego gdzie będziemy szukać pierścienia:

Czytaj więcej...

Między Komańczą a Krempną

Zapraszamy na jubileuszową, poniekąd emerycką trasę na XLVI Rajdzie Beskid Niski. Trasa odbywa się uroczyście w 25-lecie poprzedniej prowadzonej przez nas na tej imprezie!

 

Czytaj więcej...