Madagaskar - wyspa przodków - 12.03.2013

Plakat_31_-_A3Po Azji, Australi, Pamirze, przyszedł czas na jedną z największych wysp – Madagaskar. W cyklu „Polska przybliża świat” wraz z Karoliną Marcinkowską już 12 marca o godz. 18.30 zapoznamy się z kulturą wyspy.


Termin: 12 marca 2013 roku
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

 

Opowieść o „wyspie przodków” (w języku malgaskim Tanindrazana) jest oparta o trzy wyjazdy badawcze Karoliny Marcinkowskiej na Madagaskar. Marcinkowską interesowały zwyczaje ludowe mieszkańców wyspy, m.in. stosunek do zmarłych. Forma kontaktowania się z przodkami na Madagaskarze zależy w dużej mierze od wpływów kulturowych i historii danej grupy etnicznej, jednak tradycja ta pozostaje niezmiernie żywa, różnorodna i dynamiczna. Podczas naszego spotkania będzie mowa o ceremonii powtórnego pochówku famadihana, wróżbitach mpanandro i rytuałach czumba, w czasie których potrzebujący porady klienci spotykają się z historycznymi władcami „zamieszkującymi” czasowo ciała swoich pośredników. Zobaczymy też rzeźby „erotyczne” Sakalawów oraz rozbudowane rzeźby nagrobne alo-alo z południa wyspy. Dowiemy się, na czym polegają zakazy fady, dlaczego na grobowcach maluje się plakaty filmów akcji i jak opiekować się niewidzialnymi duchami kalanuri. 


Karolina Marcinkowska, dr etnologii i antropologii kulturowej. Prowadzi badania terenowe na Madagaskarze – tematem jej pracy doktorskiej był kult owładnięcia przez duchy przodków królewskich czumba w mieście Mahajanga.


Partnerami spotkania oraz całego projektu „Polska przybliża świat” są:
Klub Wysokogórski Warszawa

Uniwersytecki Klub Alpinistyczny Warszawa

Klub Turystyki Aktywnej Spacerniak

Studencki Klub Górski

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich

Portalgorski.pl

„Polska przybliża świat” to cykl spotkań z podróżnikami, którzy opowiadają o innych kulturach, religiach oraz o tym, co łączy wszystkich ludzi. Spotkania odbywają się na 1Piętrze.

Tags: