Beskid Żywiecki - Babia Góra 1725 m n.p.m.

Zapraszamy do schroniska na imprezę zamykającą „Zimową Koronę Beskidów”, która odbędzie się na zboczach Babiej Góry, w schronisku PTTK na Markowych Szczawinach w dniu 19/20.03.

Podczas wspólnego biesiadowania poznamy zdobywcę Korony oraz laureatów pozostałych konkursów. Kiedy emocje już opadną, pośpiewamy turystyczne pieśni przy akompaniamencie gitar.

Uwaga! Ostatnie wolne miejsca w autokarze!

 

Pasmo Babiogórskie to najwyższa i najbardziej wybitna część polskich Beskidów a Babia Góra z najwyższym swym wierzchołkiem (Diablak, 1725 m.n.p.m.) - to królowa Beskidów polskich. Położona na granicy słowacko-polskiej od dawna dzieliła ale i łączyła w pewien sposób ludzi żyjących po obu jej stronach. Warto wejść na Diablaka by podziwiać panoramę Beskdów od Baraniej Góry i Skrzycznego na zachodzie aż po Kraków na północy i Beskid Sądecki na wschodzie a także widok na Tatry oraz w kierunku pasm położonych na Słowacji – Małej i Wielkiej Fatry, Gór Choczańskich i Magury Orawskiej – na południu.

Samo wejście jest atrakcją i wyzwaniem fizycznym samo w sobie – trzeba pokonać około 1000 metrów przewyższenia od podnóża góry, nie dać się wiatrowi i zmęczeniu, bo na Babiej – jak to na Babiej –  śniegiem sypnąć i zawiać też potrafi. W nagrodę Zdobywcy usłyszą opowieści wzięte z historii a także z wyobraźni miejscowych ludzi, zobaczą nieziemskie widoki z grani Babiej Góry (o ile aura pozwoli, rzecz jasna) i spędzą miły wieczór w atmosferze górskiego schroniska.

Oprócz tego zobaczymy muzeum skansenowskie w Zubrzycy Górnej, gdzie znajdują się piękne drewniane zabudowania wiejskie, które już właściwie znikły z okolicznych wiosek, zastąpione budownictwem bardziej nowoczesnym, choć nie zawsze estetycznym... Wreszcie ugotujemy sobie na ognisku obiad i zaparzymy herbatę. Będzie co wspominać!

 

Zorganizowaliśmy dla Was dwie trasy piesze (rakiety przydadzą się już w kolejnym sezonie), które poprowadzą Maciek oraz Piotr. Skansen w Zubrzycy Górnej jest na tyle interesujący, że chcieliśmy każdemu pokazać to klimatyczne miejsce. W związku z tym przebieg obu tras pierwszego dnia jest zbliżony. Z kolei w niedzielę można wybrać krótszy lub dłuższy wariant zejścia ze schroniska do Zawoi.

Dzień 1 (Maciek i Piotr): Zubrzyca Grn (skansen) – okolice przełęczy Krowiarki – Babia Góra (1725) – Przeł. Brona – Markowe Szczawiny

Dzień 2:

Maciek: Markowe Szczawiny – Płaj – Hala Czarna – Mędralowa - Golisty Groń – Zawoja Widły lub Zwoja Składy >>> Warszawa.

Piotr: Markowe Szczawiny - zejście bezpośrednio do Zawoi, choć jak będzie piękna pogoda to dłuższy spacer nie jest wykluczony.

Dojazd:

Na wyjazd zapisała się już spora grupa osób, w związku z tym na miejsce pojedziemy autokarem.

W autokarze mamy jeszcze kilka wolnych miejsc! Serdecznie zapraszamy!

Wyjazd z Warszawy w piątek, 18.03 około północy lub z Krakowa około 5:00 rano w sobotę. Powrót w niedzielę wieczorem, wyjazd z Zawoi o godz. 17, przyjazd do Warszawy o godz. 23.

Koszt: ok. 150zł. Dokładny koszt będzie znany po zamknięciu listy uczestników. Uzupełnimy jak tylko będziemy więcej wiedzieć. W ramach opłaty zapewniamy: transport, nocleg (we własnym śpiworze), ciepłą kolację w schronisku oraz bilet wstępu do BPN i skansenu w Zubrzycy Górnej.

 

Liczba miejsc: nieograniczona, choć nie każdemu zagwarantujemy łóżko w schronisku.

Tutaj przyjmujemy zapisy na obie trasy. 

 

Na wszelkie pytania chętnie odpowiemy:

Maciej Kubacki, tel. 693 419 733, mailto: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Piotr Malec, mailto: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy!

Maciek i Piotr

Tags: