Pokrzywy są w jeżynach nieczynne

NAZWA TRASY: "Pokrzywy są w jeżynach nieczynne"
CHARAKTER TRASY: namiotowa
PROWADZĄCY: Bartosz Pająk
START: 27 IV, godz. 7:47, Zagórz PKP (po przyjeździe pociągu Warszawa - Zagórz)
KONTAKT: tel. 0-42 673 60 67, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
UWAGI: będziemy się przesiadać w Zagórzu na pociąg do Koszyc o 8:46, bilety należy kupić od razu do Szczawnego Kulasznego przez Zagórz

27.04 Zagórz >>> Szczawne Kulaszne - Suliła (759) - Turzańsk - Rzepedź - Przybyszów
28.04 Przybyszów - Pasmo Bukowicy - Puławy - Wisłoczek
29.04 Wisłoczek - Jawornik (761) - Jaśliska - Szklary - Kamionka
30.04 Kamionka - Piotruś (728) - Przełom Jasiołki - Tylawa - Wilsznia/Smereczne
01.05 Wilsznia - Olchowiec - Polany - Ostryszne - Kamień (714) - Hałbów
02.05 Hałbów - Świerzowa Ruska - przeł. Majdan - Banica
03.05 Banica - Wołowiec - Nieznajowa - Radocyna
04.05 Radocyna - przeł. Beskid - Ożenna - Ciechania - Huta Polańska
05.05 Huta Polańska - ? >>> Jasło lub Krosno

Oj, czego tu nie będzie. Zaczniemy w Bieszczadach, by następnie pójść w obfitujące w panoramki Pasmo Bukowicy. Dalej pokręcimy się trochę na północ od doliny Jasiołki i podczas krzalowania udowodnimy słuszność tezy, iż "pokrzywy są w jeżynach nieczynne". Rany lizać będziemy nad Przełomem Jasiołki i później w Wilszni. Dowiemy się co nieco o konwersjach Łemków na prawosławie w latach międzywojennych, a także krwawej Operacji Dukielsko - Preszowskiej. Na przeł. Hałbów zapoznamy się z tragicznym losem Żydów mieszkających w Nowym Żmigrodzie i... Łodzi. Po tych przeżyciach będziemy wędrowali najpiękniejszymi dolinami Magurskiego Parku Narodowego: Świerzówki (Świerzowa Ruska), Zawoi (Wołowiec, Nieznajowa), górnej Wisłoki (Radocyna) oraz Ciechani. Spędzimy też kilka (osiem) wieczorów przy ognisku i gitarze.
W czasie naszej wędrówki odwiedzimy m. in. cerkwie w Turzańsku, Rzepedzi, Bartnem (być może), Wołowcu, zwiedzimy sanktuarium w Jaśłiskach, a jak będą nam sprzyjały dobre wiatry to może uda się wejść do izby regionalnej p. T. Kiełbasińskiego, w której obejrzymy ekspozycję poświęconą kulturze Łemków oraz do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce k/ Krosna. 
Już teraz Serdecznie Zapraszam.
Bartosz Pająk

P.S. Proszę o wcześniejszy kontakt (do 20.04). Ustalimy sobie wtedy ile mamy namiotów i czy w ogóle je mamy, i dogadamy się w innych mniej lub bardziej ważnych sprawach. Możliwość dołączenia do trasy 1 V w Ostrysznem (autobus z Jasła do Polan o 10:35).
Tags: