9-dniowy wyjazd na Węgry "Beskid Węgierski"

CHARAKTER TRASY: namiotowa, węgierska w góry Mátra i Cserhát
TERMIN: 28.04. (sobota)  - 6.05. (niedziela)
START: Warszawa, piątek (27.04.) wieczorem (szczegóły zostaną podane później; osoby spoza Warszawy mogą dołączyć po drodze),
POWRÓT: niedziela (6.05.) późny wieczór lub noc z niedzieli na poniedziałek,
PROWADZĄCY: Mariusz Pietrzak "Dzidek"
KONTAKT: pietrzak [zwierz] chemie.fu-berlin.de
UWAGI:
(a) konieczny wcześniejszy kontakt celem rozdzielenia miejsc w namiotach, stworzenia listy sprzętowej do zabrania oraz ustalenia opcji dojazdowych,
(b) planowane koszty wyjazdu to w sumie około 600 zł. Należy mieć ze sobą minimum 15 tys. forintów (najlepiej kupić przed wyjazdem!!!) oraz 30 euro. Dobrze mieć trochę więcej jako zapas i na "szaleństwa".
(c) zalecana karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ,  
(d) każdy ubezpiecza się indywidualnie,
(e) może przydać się mały plecaczek.
 

 TRASA:

27-28.04. Warszawa >> Węgry

28.04-5.05. przejście przez góry Mátra i Cserhát

6.05 Węgry >> Warszawa

 

MOTTO:
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało"
(Leopold Staff)
 

 Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, gdzie może leżeć Beskid Węgierski? Bez wątpienia najłatwiej znaleźć go na Węgrzech i tam też go poszukamy. Podczas naszej wyprawy zwiadowczej przemierzymy góry Mátra zdobywając Niebieski Dach, czyli najwyższy szczyt Węgier (1014 m n.p.m.), co pozwoli nam spojrzeć na Beskid Niski z góry. I nieważne, że można tam wjechać rowerem, czy nawet autobusem - my wejdziemy na niego klasycznie na własnych nogach. Zahaczymy też o pasmo gór Cserhát. Ponadto odwiedzimy kilka zamków, odnajdziemy ślady tajemniczego ludu Połowców, natkniemy się na pozostałości wulkanów, a także zwiedzimy najciekawsze miejscowości w regionie. Kąpiel w basenach termalnych również jest przewidziana.

W trakcie wyjazdu wędrujemy z miejsca na miejsce z plecakami, nocujemy pod namiotami i gotujemy na ogniskach (tam gdzie się da - gdzie się nie da, użyjemy kuchenek gazowych lub wpadniemy do lokalnej knajpy). Trasy dzienne bedą wynosić przeciętnie 15-20 km. Na ześrodkowanie rajdu w Ożennej niestety nie dotrzemy.

 Zapraszam serdecznie. Dzidek. 

 

 Polecamy trasę Dzidka! Dzidek szczegółów nie zna, bo musi jeszcze przeczytać przewodnik po Słowacji:-)). Ale nie bójcie się to tylko po to, żeby trasa naprawdę była ciekawa!!!
Ad vocem: Dzidek przewodnika po Słowacji nie przeczytał, bo się okazało, że czytać nie umie. Dlatego przeniósł trasę wyłącznie na Węgry, bo tam to i tak wszystko jedno, czy ktoś umie czytać, czy nie ;-)