Powitanie Wiosny 28-29.III.2009 w Puszczy Bolimowskiej

Wiosna - cieplejszy wieje wiatr,
Wiosna - znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy...

Z tymi bzami to może przesada, ale pąki na drzewach gwarantujemy. Będzie je można oglądać z siodełka roweru, z kajaka lub nieśpiesznie przechadzając się po puszczy. Do wyboru jest 6 tras!

 

Zapraszamy singli, pary, młodych i starych, rodziców z dziećmi, dzieci z dziadkami,  na trasy sobotnie lub niedzielne, jedno- i dwudniowe a może na cały weekend, piesze, rowerowe i kajakowe, ognisko na ześrodkowaniu, slajdy i inne atrakcje.

 

Lista tras:

1. Bóbr śledzia, czy śledź bobra?

trasa piesza
sobotnia bez noclegu
Prowadzący: Radek "Baranek" Baranowski
Kontakt: baranek [bóbr] skpb.waw.pl lub baranowski.radek [małpiszon] gmail.com względnie 603 88 6662

W zeszłym roku w zakolach Rawki było uroczo. Znać było, że bobry ledwo co oderwały zęby od soczystych pni drzew, a w powietrzu jeszcze niemalże wirowały trociny (jak powszechnie wiadomo - produkt uboczny bobra). Niestety, tamtym razem nie udało nam się podpatrzeć, jak pracują te wspaniałe zwięrzęta, będące praprzodkiem rodzaju ludzkiego. Wszak niedawno naukowcy amerykańscy udowodnili, że człowiek pochodzi od bobra, a nie, jak głosiła błędna teoria, od małpy. Ufamy jednak,ż e w tym roku będziemy mieli więcej szczęścia i wreszcie uda nam się uchwycić trop, którym wrócimy do naszych korzeni. W programie zakola Rawki, pachnący wiosną las, ognisko, gitara i kiełbaska, a przy odrobinie szczęścia bobry. Bo niestety bobry są nadzwyczaj przebiegłe i trudno je spotkać (to wiemy od uczonych chińskich: bóbr wywodzi się w prostej lini od lisa i odziedziczył po nim przebiegłość).

Wyjazd pociągiem 7.50 z Warszawy Śródmieście. Powrót wieczorem do Warszawy.

Zbiórka: 7.30 w sobotę 28 marca, PKP Śródmieście, peron w stronę Skierniewic, z zakupionym biletem do Skierniewic.

Niech bóbr będzie z Wami! Zapraszam, Bóbr...tfu...Baranek

 

2. Mazowiecka Ekspedycja z Autochtonem

trasa rowerowa
dwudniowa (z możliwością dołączenia tylko na jeden dzień)
Prowadzący: Tomek "ToMi" Kuran
Kontakt: tel.: 696 427 077 / meteor2017 (na) gmail.com (mam teraz
ograniczony dostęp do internetu, więc pocztę będę sprawdzał średnio co
dwa dni)

Trasa:
28.03: PKP Radziwiłłów -  Puszcza Mariańska - Jeruzal ? Kamion - kemping Sosenka (ok. 30 km)
29.3: Sosenka - Budy Grabskie - Joachimów Mogiły - Miedniewice ? PKP Jesionka (ok. 30 km)

Dojazd: pociągiem osobowym jedziecie do Radziwiłłowa (pociąg jedzie docelowo do Skierniewic, Warszawa Śródmieście 8:50 - Radziwiłłów 9:51), będę tam na Was czekał na peronie. Kupcie bilet powrotny osobowy do Radziwiłłowa (wycieczkowy jeśli nie macie zniżek) dla siebie  i na rower.

Na jeden dzień: jeśli chcecie być tylko jeden dzień, kupcie bilety do stacji Skierniewice Rawka, stamtąd do ośrodka Sosenka nie ma nawet 5 km, więc możecie tam dojechać lub stamtąd wrócić (w sobotę wieczorem
lub niedzielę rano - np. tym pociągiem o 8:50 ze Śródmieścia)

Jeśli macie ochotę rozruszać się tydzień wcześniej to zapraszam do Żyrardowa w sobotę:
http://tomi.blox.pl/2009/03/Zaproszenia-marcowe.html

 

3. Trasa Ryśka Bachowskiego

trasa piesza głównie niedzielna, z ogniskiem w sobotę
Prowadzący: Rysiek Bachowski  blacha 130
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel 501 140 695


Zapraszam sedecznie na wspólne oglądanie postępów wiosny w zakolach rzeki Rawki w okolicznych lasach.
Sugeruję aby przyjechać pociagiem w sobotę  po południu do stacji Rawka i stamtąd przejść się ok 50 minut do Ośrodka Wpoczynkowego Sosenka. Jest też możliwość dojazdu samochodem do Ośrodka Sosenka.
Ja będę czekał na miejscu i na powitanie przygotuję niespodziankę konsumcyjną na godzinę 16:30.  O 17 ognisko i nocleg pod dachem we własnym śpiworze i na własnym karimacie za 10 zł.  W ramach opłaty 10 zł za uczestnictwo otrzymacie kiełbasiany poczęstunek.
W niedzielę zrobimy wycieczkę pieszą do Bolimowa przez Joachimów Mogiły, gdzie jest mauzoleum żołnierzy niemieckich z I i II wojny, a jak będzie dobra pogoda to dojdziemy i do Nieborowa. Długośc trasy ok 20 km. Pwrót do Warszawy wieczorem w niedzielę.

Zapraszam serdecznie
Rysiek Bachowski

 

DLA NASZYCH MILUSIŃSKICH: spacer z dzieciakami w okolicach  Sosenki (musimy w końcu odmłodzić koło, inwestujmy w przyszłych przewodników :-)

4. Na tropie bobrów

Trasa rodzinna sobotnia
Prowadzący: Jacek Nieckuła
kontakt: nieckula [at] ibspan.waw.pl, tel. 793902841
  

Trasa wyruszy w sobotę 28 marca o godz. 11:00 z ośrodka "Sosenka" Budach Grabskich. Wprawdzie program trasy został ułożony z myślą o dzieciach, ale starsi (niż dzieci) też są mile widziani. Idziemy wzdłuż rzeki Rawki szukać śladów wiosny i bobrów. Dalsze szczegóły dot. trasy pojawią się niebawem, ponieważ jest szansa, że Park wspomoże trasę pracownikiem-tropicielem. W tej chwili nie mogę zagwarantować, że zobaczymy bobry, ale z pewnością na koniec trasy każdy zobaczy Pingwina, a nawet uściśnie mu dłoń.
Trasa kończy się o godz. 15:30 w ośrodku "Sosenka". Na zakończenie planowany jest dla mecz w piłkę nożną, mecz w dwa ognie dzieci-dorośli i oczywiście ognisko. 

Dojazd:
Pociągiem
Wyjazd: W-wa Śródmieście:     7:50, 8:50
Przyjazd: Skierniewice Rawka: 8:56, 9:56
Ze stacji Skierniewice Rawka do ośrodka Sosenka jest ok. 4 km, wiec na dojście trzeba liczyć 1 godz. Dlatego trasa wyruszy o 11:00. 

 

5. Nieznośna wolność bytu

Trasa jednodniowa, niedzielna
Prowadzące: Patrycja Kardasz, Gośka Adamska
Kontakt: Patrycja: patykk[at]wp.pl 509019784, Gośka: mkada[at]gazeta.pl 510 22 88 02
Trasa: Sosenka - rez. Kopanicha - Stegny - Wilczy Kierz - Jesionka PKP (ok. 20 km).

Jako że w ostatni weekend przyszła wiosna, a zwierzęta coraz częściej rozglądają się za miłym towarzystwem i skoro nawet my ulegamy wpływowi tej pory roku, postanowiłyśmy spędzić nasz czas WOLNY w jak najmilszym towarzystwie. Spacer leśny będzie nieśpieszny, skorzystamy w pełni z WOLNOŚCI weekendu a jedynym ograniczeniem będzie czas powrotu.
Zamierzamy też porównać bolimowskie Stegny z tymi warszawskimi (WOLNO nie mieć łyżew).

Start: w niedzielę około godziny 11 z OW Sosenka (polecamy pociąg o 8:50 z dworca Śródmieście, dojeżdża on do stacji Skierniewice Rawka o 9:52 a stamtąd już niedaleko - opis jak dojść znajdziecie poniżej).

 

6. Harce na Rawce

Trasa kajakowa
dwudniowa - brak miejsc
Prowadzący:
Adam Panasik

Kontakt: adam[at]skpb.waw.pl

Trasa:

28.03     Suliszew ? Kamion ? Samice ? Ruda ? OW Sosenka (godz. 16:00)

29.03     OW Sosenka ? Budy Grabskie ? Joachimów Mogiły zalew ? Bolimów (godz. 16:00)

 

slajdy: Gośka Adamska
Catalunya ? chleb z pomidorem i oliwą? Gaudi i Sagrada Familia? Salvador Dali? Dzikie tłumy na plaży? Brrr! ? tego na pewno nie zobaczycie. Za to trochę gór, urokliwe średniowieczne miasteczka i narodowy sport Katalończyków - budowanie ludzkich piramid.

 

Wpisowe na rajd wynosi 10 zł. Zapewnimy opiekę przewodnicką, niespodziankę zamiast tradycyjnego znaczka rajdowego, ciepłe ognisko, gorącą herbatę oraz kiełbaskę i duuuuużoooo humoru.

Na trasie dwudniowej dochodzi jeszcze koszt noclegu 10 zł. Nocleg w warunkach puszczańskich, jak na puszczę przystało - na karimatach i we własnych śpiworach (acz pod dachem), za to w okolicy nie ma żadnego sklepu, więc składniki na kolację (poza kiełbaską i herbatą) i ewentualne śniadanie należy przynieść ze sobą, podobnie jak kubki i inne utensylia przydatne przy konsumpcji. Głodomory proszone są o zabranie dodatkowej porcji kiełbasy na własne potrzeby.Zabierzcie ze sobą: kanapki i coś ciepłego do picia na drogę.

Koszt dojazdu pociągiem to ok. 15,-zł (bilet normalny w jedną stronę), dopłata za przewóz roweru - 3,- zł za szt.

W Warszawie spotykamy się już z kupionymi biletami tam i z powrotem. Niestudentom polecamy bilet wycieczkowy. Dodatkowe godziny odjazdów pociągu ze stacji Warszawa Śródmieście ? kierunek  Skierniewice (kursujące w sob.-niedz). to:  7:50, 8:50, 9:50, ....14:50*, 15:21*, 15:50* (* dojazd na ognisko), 16:50, 17:49,  18:50, 19:50, ....(czas jazdy ok. godziny)

Podajemy również godz. odjazdu pociągów ze stacji Skierniewice Rawka  do Warszawy:  6:51, 7:51,  ... pociągi odchodzą co godzina + 51 min.

Przypominam o zmianie czasu w niedzielę 29 marca z godz. 2 na 3 . 

 

Informacja, jak w sobotę dojść lub dojechać do miejsca wieczornego ogniska:  
Ośrodek Wypoczynkowy ?Sosenka? w Budach Grabskich nad rzeką Rawką. 
Obok przebiega szlak żółty i niebieski, ośrodek znajduje się przy drodze asfaltowej relacji Skierniewice - Ruda -> Bartniki ? Miedniewice przy drodze bocznej do ośrodka stoi reklama. 
Śpimy w ośrodku na podłodze dużej sali (przypominamy o śpiworze i karimacie).

DOJŚCIE: od stacji PKP Skierniewice Rawka ? po wyjściu z pociągu udajemy się drogą na północ w kierunku widocznej w oddali kościelnej wieży, za kościołem dochodzimy do skrzyżowania z poprzecznie dochodzącą drogą asfaltową, idziemy w prawo, przechodzimy obok młyna i następnie, po przejściu drugiego mostu na rzece, kiedy droga wchodzi w las i podnosi się na skarpę, szukamy szlaku wiodącego wysokim brzegiem Rawki (polecamy) lub kierujemy się do drogi oznaczonej tablicą informacyjną OW Sosenka.

DOJAZD: drogi dojazdowe do Skierniewic to:
1. szosa katowicka przez Mszczonów do Zawad i dalej drogą na Skierniewice
2. przez Grodzisk Mazowiecki i Żyrardów oraz Puszczę Mariańską

obie drogi spotykają się przed rzeką RAWKĄ  (dwa pomniki na skrzyżowaniu), przejeżdżamy przez most na rzece i za miejscowością KAMION  skręcamy w prawo na SAMICE I SKIERNIEWICE, jedziemy drogą wzdłuż rzeki, w Skierniewicach Rawce przejeżdżamy przez dwa przejazdy kolejowe i dojeżdżamy do kościoła, dalej zgodnie z  opisem dojścia (droga jezdna do ośrodka to ta z tablicą)

Mapki:
Ośrodek "Sosenka" w Budach Grabskich
http://www.sosenka-kajaki.pl/zdj/dojazd.jpg 
http://www.sosenka-kajaki.pl/zdj/mapmax.jpg

Zapraszamy serdecznie!

Kierownictwo rajdu:
Paweł Pingwin Łodziński
pawel.lodzinski[at]gmail.com, 602178711 

Gośka Adamska
mkada[at]gazeta.pl, 510228802

 

Tags: