Powitanie Wiosny - 9-10.04 w Puszczy Kamienieckiej

powitanie-wiosny-2011_malyZapraszamy na Pożegnanie Zimy - Powitanie Wiosny, a mówiąc turystycznym językiem: rozpoczęcie sezonu turystycznego 2011.

W tym roku nasza tradycyjna impreza weekendowa odbędzie się w dniach 9 i 10 kwietnia 2011.

 

Przygotowaliśmy dla Was trasy piesze, rowerowe i kajakowe, jedno- i dwudniowe, sobotnie, niedzielne lub weekendowe oraz inne, jeśli tylko znajdą się na nie chętni. Rajd odbędzie się w okolicach Puszczy Kamienieckiej, a ześrodkowanie z możliwością noclegu w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Kamieńczyka nad Bugiem przy ujściu Liwca. Będzie tam czekać na Was ognisko z ciepłym poczęstunkiem, gitarą i innymi atrakcjami. Rajd jest przeznaczony zarówno dla młodych jak i dla starych, singli, związków nieformalnych i rodzin z przychówkiem - po prostu dla wszystkich chętnych. Bliższe informacje oraz projekty tras będą się sukcesywnie ukazywać na stronie.

 

Zapraszamy!

Pingwin i Gośka

Kontakt:
Paweł Pingwin Łodziński: pawel.lodzinski[at]gmail.com
602 178 711

Gośka Staniszewska: mkada[at]gazeta.pl
510 22 88 02

 

TRASY

 

1. MORSY NAD BUGIEM - trasa dla miłośników kąpieli i dwóch kółek

Charakter trasy: jednodniowa, rowerowa - sobotnia

Prowadzący: Adam Rączkowski

Kontakt: adam.raczkowski[małpa]skpb.waw.pl, tel. 501 033 417

Dystans dzienny: ok. 70 km na miejsce ześrodkowania + ok. 10 km z powrotem do pociągu

Powrót: sobota wieczorem, około 22-23:00

Co zabrać: obowiązkowe kaski, dętka + ew. specyficzne klucze do swojego roweru, bierzemy też prowiant na sobotę.
Warto też wziąć ręczniki, kąpielówki, kostiumy kąpielowe i koniecznie czepki (czepek od biefy można zastąpić kaskiem rowerowym). Paniom polecam wzięcie suszarek do włosów.

Start: 9.04, zbiórka 7:50 (uwaga poprzednio była 6:50!) na dworcu Warszawa Wileńska przy kasach, możliwy też start w Prostyni o 9:35

Uwagi: Trasa dość trudna technicznie, raczej dla jeżdżących (piaszczyste odcinki w Puszczy Kamienieckiej). Zgłoszenia przysyłajcie do 7 kwietnia 2011 na adres  adam.raczkowski[małpa]skpb.waw.pl. Istnieje możliwość zakupu biletów na przejazd przez przewodnika, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby.

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych trasa ulegnie modyfikacjom.

O TRASIE: W zdrowym ciele zdrowy dych, a więc ćwiczmy przyjaciele! Trasa polecana wszystkim słoniom morskim, morsom tudzież fokom i foczkom. Pobudka dość wczesna, ale będzie możliwość zdrzemnięcia się w pociągu. Pojedziemy wzdłuż malowniczej doliny rzeki Bug. Pomkniemy głownie asfaltami, ale nie zabraknie też urokliwych szlaków Puszczy Kamienieckiej.

Początke wiosny - rozgrzewa nas słońce. Jeśli nie rozdrzewa, podążamy z prędkością światła, tak aby rozgrzać się do czerwoności. Atrakcją wyjazdu będzie pierwsza wiosenna kąpiel w rzece Liwiec nieopodal Kamieńczyka. W podróży będzie nam też towarzyszył latający talerz. Przewidywany kierunek wiatru - w plecy ;-)

Smarujcie łańcuchy!

Adam

 

2. TRASA NAD LIWCEM

Charakter trasy: jednodniowa, rowerowa - niedzielna

Prowadzący: Ryszard Bachowski

Kontakt: r.bachowski[at]metro.waw.pl, tel. 501 140 695

Start: PKP Warszawa Wileńska, jedziemy pociągiem odjeżdżającym o 7:08 do Małkini. Należy mieć ze sobą bilety wycieczkowe do Urli. Pociąg jedzie około 60 minut. Około godziny 10 będziemy w Kamieńczyku na miejscu zakończenia złazu.

Powrót: z Toporu pociągiem o 17:15, 18:15 lub 19:15

Trasa: Urle - Kamieńczyk - Topór (ok. 40 km). Wzdłuż doliny Liwca poprzez Loretto (Sanktuarium założone przez ks. Kłopotowskiego w 1928 roku). Po krótkim odpoczynku w Kamieńczyku pojedziemy przez lasy Puszczy Kamienieckiej doliną Bugu do stacji w Toporze (trzecia stacja za Łochowem).

Pamiętajcie o zapasowych dętkach!

Zapraszam, Rysiek Bachowski

 

 

3. HANKA I KASIA WITAJĄ WIOSNĘ

Rozłożyła wiosna spódnicę zieloną
Przykryła błota bury błam
Pachnie ziemia ciałem młodym

Przejdziemy całą trasę w spódnicach. Bo tak jest wygodniej. Bo Powitanie Wiosny powinno być radosne i kolorowe. Bo wreszcie jest ciepło. I was bardzo do tego zachęcamy. Załóżcie kolorowe falbanki, weźcie ze sobą kwiatki i wszystko co kojarzy się Wam z wiosną, i razem świętujmy koniec zimnego i szarego a początek nowego, ciepłego, kolorowego, pełnego wyjazdów dalszych i bliższych.

Charakter trasy: dwudniowa, piesza

Prowadzący: Hania Nizinkiewicz i Kasia Mościcka

Kontakt: Hania: ramagotka[małpa]gmail.com, te. 609 184 984, Kasia: k.m.moscicka[małpa]gmail.com

Start: sobota, godz. 7:40 Warszawa Wileńska. Wyjeżdżamy pociągiem do Małkini o 8:08, należy mieć bilet do Ostrówka Węgrowskiego.

Trasa: dzień 1.: Warszawa>> Ostrówek- rez. Wilcze Błota - Łosiewice - Dębowe - rez. Jogiel - Kamieniecka Droga - Kamieńczyk

dzień 2.: Kamieńczyk - Gościniec Napoleoński - Fidest - Mostówka >>Warszawa

Powrót: niedziela 16:35 Warszawa Wileńska

Jeśli jesteś bardzo męskim mężczyzną albo masz inne powody żeby nie chodzić w kwietniu po lesie w samych rajstopkach to też zapraszamy. Weź ze sobą bukiet kwiatów, motylka albo inny symbol wiosny - im bardziej kolorowo tym lepiej.

 

 

4. BIEG L(EN)IWCA 

Charakter trasy: dwudniowa, piesza 

Prowadzący: Mariusz Pietrzak „Dzidek” 

Kontakt: pietrzak [zwierz] chemie.fu-berlin.de, tel

 

Start: sobota, godz. 9:20 Warszawa Wileńska przy kasach. Wyjeżdżamy pociągiem o 9:38. Należy kupić bilet do Urli – wycieczkowy powrotny kosztuje 15,14 zł, a jak ktoś ma zniżki uczniowskie/studenckie/emeryckie to będzie taniej ;)  UWAGA: w związku z chaosem panującym na polskich kolejach aktualnie nie jestem w stanie ustalić, jaki rozkład jazdy będzie obowiązywał w dniu wyjazdu. W związku z powyższym godzina startu może się przesunąć. 

Trasa:

sobota: Warszawa >> Urle - Borzymy - most nad Liwcem – prawy brzeg rzeki – Kamieńczyk

niedziela: Kamieńczyk – most nad Liwcem – lewy brzeg rzeki - Urle >> Warszawa

 

Dystans: około 15-20 km dziennie 

Powrót: niedziela po południu 

Opcja 1-dniowa: ponieważ do Kamieńczyka kursują autobusy komunikacji prywatnej, możliwy jest powrót do Warszawy w sobotę wieczorem, a także dołączenie do nas w niedzielę rano. 

Opis trasy:

Jak na bieg L(en)iwca przystało zaczniemy o przyzwoitej porze. No bo w końcu wiosna to nie jest powód, żeby się nie wyspać. A jak już dojedziemy na miejsce, to przez cały dzień będziemy podążać leniwie z biegiem Liwca i tak dotrzemy aż do ujścia rzeki oraz ześrodkowania tras. Zaś drugiego dnia czeka nas leniwa wspinaczka w górę rzeki, tyle, że po drugiej jej stronie.

Po drodze dowiemy się, m.in.

- jak wypoczywano w Urlach,

- kto się lenił nad Liwcem,

- czy w okolicy bywał Ignacy Paderewski,

- gdzie można kupić sobie XVIII-wieczny dworek,

- skąd się wzięło Loretto w Puszczy Kamienieckiej.

Trasa powiedzie nas przez nadrzeczne łąki, starorzecza (może być mokro!), zagajniki, laski i letniska. Na tak różnorodnym terenie na pewno odnajdziemy i powitamy wiosnę, co w końcu jest naszym celem nadrzędnym.

 

Zapraszam serdecznie, Dzidek

 

5. DWIE RZEKI - TRASA DLA DZIECI

Charakter trasy: jednodniowa, piesza - sobotnia

Prowadzący: Agnieszka Płatkowska- Antas 

Kontakt: blacha548[at]wp.pl, tel. 606 378 248

Start: Ruszamy w sobotę o 10:30 z miejsca ześrodkowania. Dojazd samochodem lub autobusem komunikacji prywatnej do Kamieńczyka.

 

Będziemy szukać wiosny między Liwcem a Bugiem. Długość strasy zależy od składu grupy.
Niewykluczone: Misie Patysie, kąpiele błotne (sugeruję zabranie ubrania na zmianę, tak na wszelki wypadek). Pewne: uczestnictwo w ognisku popołudniowym.
Dla tych, co znajdą jakąś wiosnę, choćby malutką, przygotujemy medale.

 

 

6. DAWNĄ GRANICĄ MAZOWSKA - trasa dla mniej lub bardziej wprawionych kajakarzy

Pogranicze znowu niespokojne! Pan na zamku Liw zbiera drużynę ochotników do zwiadu wzdłuż rzeki. Podobno trasa do ujścia Bugu jest zablokowana! Celem jest rozpoznanie i ewentualne przetarcie trasy. Ostrożnie, za każdym drzewem, za każdym zakrętem może nas coś zaskoczyć.

 

Charakter trasy: dwudniowa, kajakowa

Prowadzący: Olga Wojewoda, Rafał Gryko

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 513 535 222
Dystans dzienny: ok. 20 km

Trasa: dzień pierwszy: popłyniemy malowniczym odcinkiem rzeki Liwiec z okolic Urli do Kamieńczyka; dzień drugi: spłyniemy Bugiem powyżej Kamieńczyka i skończymy również w Kamieńczyku.

Koszt: szacunkowy koszt to około 50 zł. za kajaki + dojazd i wpisowe. Zbieramy 20 zł. zaliczki na wynajem sprzętu! (nr konta mailowo)

Dojazd: Wyjeżdżamy w sobotę rano, wracamy w niedzielę wieczorem. Na start jedziemy pociągiem, zbiórka w sobotę o godzinie 6:40 na dworcu Warszawa Wileńska przy kasach.
Przypominamy również, że na dworcu spotykamy się z kupionymi przez siebie biletami w obie strony. Jedziemy pociągiem do Małkini o 7:08.

 

INFORMACJE OGÓLNE

Wpisowe na rajd wynosi 15 zł.Zapewnimy opiekę przewodnicką, znaczek rajdowy oraz niespodziankę, ciepłe ognisko, poczęstunek zupny oraz gorącą herbatę i duuuuużoooo humoru, i oczywiście jak zawsze śpiewanki oraz pokaz slajdów.

Na trasie dwudniowej dochodzi jeszcze koszt noclegu 20 zł. Warunki za to luksusowe, czyli łóżka z pościelą w ciepłych pokojach, nie trzeba zabierać śpiwora. W okolicy nie ma żadnego sklepu, więc składniki na kolację i ewentualne śniadanie należy przynieść ze sobą, podobnie jak kubki i inne utensylia przydatne przy konsumpcji. Głodomory lub wielbiciele kiełbasek z ogniska albo grilla proszeni są o zabranie w/w rarytasów we własnym zakresie na własne potrzeby (zupa rajdowa nasza i kiełbaska Wasza to będzie Wasz obiad, my dodamy jeszcze chleb i przyprawy). Pamiętajcie o zabraniu ciepłego ubrania i kurtki przeciwdeszczowej.

Na trasy zabierzcie ze sobą: kanapki i coś ciepłego do picia. Na zbiórce w Warszawie spotykamy się już z kupionymi biletami tam i z powrotem. Koszt dojazdu pociągiem to ok. 16,-zł (bilet normalny weekendowy), + dopłata za przewóz roweru.

Dodatkowe godziny odjazdów pociągów ze stacji Warszawa Wileńska; kierunek  Małkinia - można podejrzeć tu: http://www.mazowieckie.com.pl/site.php5/Show/132.html

Czas jazdy ok. 1 godzina.

http://www.skpb.waw.pl/index.php?view=article&id=1961:powitanie-wiosny-9-i-10-kwietnia-w-puszczy-kamienieckiej&task=edit&ret=aHR0cDovL3d3dy5za3BiLndhdy5wbC8=

Informacja jak dojść lub dojechać do miejsca wieczornego ogniska:

Ośrodek Kolonijny PTTK „Ursus” w Kamieńczyku nad Bugiem (GPS; N. 52º35’52.84”, E.21º34’11.05” lub X- 528905.54, Y- 673985.86), http://kamienczyk.webpark.pl/

DOJAZD lub DOJŚCIE: jedziemy „8” na Białystok nową dwupasmową drogą, zjeżdżamy zjazdem „Skuszew” na drogę „62” Wyszków, Sokołów Podlaski (Łochów, Węgrów, Mińsk Mazowiecki) jedziemy na wschód na Sokołów Podlaski, i po ok. 7 km skręcamy w lewo (druga droga asfaltowa po zjeździe z „8”) w kierunku Loretto, Świniotop, Kamieńczyka i nie dojeżdżając do Kamieńczyka skręcamy w prawo na most na Liwcu, który przejeżdżamy i wjeżdżamy w las. Po przejechaniu ok. 0,6-0,7 km po lewej nasz Ośrodek (jako drugi).

Od stacji PKP URLE kierujemy się na północ do Kamieńczyka drogą, szlakami, dowolnie jest to dystans ok. 12 – 14 km.

Mapka: https://lh4.googleusercontent.com/_FCEgFv9qpEA/TYw3E6KsTGI/AAAAAAAAL5I/6qamFmR2wEk/s800/mapka%20PW%202011.JPG

 

Rajd jest imprezą niekomercyjną. Udział w Rajdzie bierzecie na własną odpowiedzialność, rodzice odpowiadają za dzieci. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w imprezie pod warunkiem przedstawienia pisemnej zgody rodziców.

 

Psy mile widziane, ale właścicieli prosimy o zabranie aktualnych książeczek szczepień oraz torebek do sprzątania po milusińskich na terenie ośrodka.

Tags: